Od października w siedzibie Regionalnego Centrum Kultury odbywają się zajęcia z robotyki. Zainteresowanie warsztatami od samego początku cieszyło się dużym powodzeniem, większym, niż się tego organizatorzy początkowo spodziewali.

Obecnie zajęcia odbywają się aż w trzech grupach młodszych, dla dzieci w wieku 6-7 lat oraz trzech grupach starszych, dla dzieci w wieku 8-12 lat. Warsztaty to nie tylko forma spędzania wolnego czasu i oderwanie dzieci od multimedialnych urządzeń. Uczestnicy podczas spotkań konstruują i programują różne modele, poznają przy tym sposoby działania czujników i mechanizmów, a przy tym rozwijają wyobraźnię.

-To są warsztaty, które przede wszystkim pobudzają i rozwijają kreatywność. Podczas konstruowania robota, dzieci rozwijają również koordynację wzrokowo – ruchową oraz spostrzegawczość. Następnie trzeba robota zaprogramować. Wtedy w grę wchodzi logiczne myślenie, ponieważ trzeba stworzyć odpowiedni algorytm i wydać polecenia dla robota, by działał tak, jak tego oczekujemy - mówi Agnieszka Wantuła, prowadząca warsztaty.

Możliwości wspierania spostrzegawczości i logicznego myślenia jest wiele. W domach można skorzystać z sudoku, kostki rubika, szachów lub gry planszowej. Na zajęciach stosowane są bardziej zaawansowane technologie wykorzystujące zestawy edukacyjne LEGO® Education WeDo™ oraz LEGO® Education Mindstorms™. Pod okiem instruktora, można nabyć nowych umiejętności, nauczyć się konstruować i programować roboty.

Cieszymy się ogromnie, że w gminie Chocianów jest tak wiele małych inżynierów.