Dziś sobota, 12. grudnia i 347. dzień roku. Imieniny obchodzą Aleksander oraz Dagmara. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Gwiazdy Betlejemskiej.

Wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja i gwiazda betlejemska to nazwy gatunku krzewu z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Odkryty w latach 20. XIX wieku i przewieziony do Stanów Zjednoczonych, stał się popularną rośliną ozdobną. Spopularyzowany został w połowie XX wieku, gdy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej. Jest uprawiany w wielu krajach świata, przy czym w krajach międzyzwrotnikowych jako roślina ogrodowa. Pod względem gospodarczym jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie.

Nazwa poinsecja pochodzi od Joela Poinsetta, amerykańskiego dyplomaty i lekarza, który był pierwszym ambasadorem USA w Meksyku, a prywatnie miłośnikiem roślin. To właśnie na jego cześć amerykański kongres uchwalił 12 grudnia, datę jego śmierci, dniem Gwiazdy Betlejemskiej, przywiezionej do USA przez Poinsetta blisko 200 lat temu.
[KN]