Dziś poniedziałek, 14. grudnia i 349. dzień roku. Imieniny obchodzą Izydor oraz Noemi. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Małpy.

Dzień Małpy to nietypowe święto, które został wymyślone przez amerykańskich artystów. Po raz pierwszy obchodzono święto małp w 2000 roku i od tego czasu ten dzień zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza wśród miłośników małp.

Małpy właściwe to rząd ssaków naczelnych z podrzędu wyższych naczelnych obejmujący małpy szerokonose i małpy wąskonose. Małpy szerokonose występują w obydwu Amerykach i nazywane są małpami Nowego Świata. Współcześnie żyjące małpy wąskonose znane są z Azji i Afryki, dawniej występowały również w Europie (obecnie tylko magot żyje na Gibraltarze) i nazywane są małpami Starego Świata.

Należący do tego taksonu człowiek rozpowszechnił się na całym świecie, a jako jedyny współczesny gatunek człowiek rozumny, homo sapiens występuje na wszystkich kontynentach i stworzył wysoko rozwiniętą cywilizację, umożliwiającą przebywanie osobnikom tego gatunku także poza Ziemią.
[KN]