Dzisiaj niedziela, czternasty dzień lutego i 45. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Walenty oraz Cyryl. W kartce z kalendarza swoje miejsce mają Walentynki.

Co roku na 14 lutego przypada święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Największą popularnością w Polsce cieszą się "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.
[KN]