Dzisiaj poniedziałek, piętnasty dzień lutego i 46. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Jowita oraz Zygfryd. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Singla.

To nadal dość nietypowe święto dotyczy osób żyjących w pojedynkę z własnego świadomego wyboru lub z przyczyn losowych. Singlami mogą być zarówno panny i kawalerowie, jak i osoby rozwiedzione, owdowiałe czy przebywające w separacji, jeśli tylko nie żyją w trwałym związku.

Z ekonomicznego punktu widzenia, single stanowią jednoosobowe gospodarstwo domowe. Słowo to, pochodzące z języka angielskiego, pojawiło się pierwotnie w gwarze młodzieżowej, z której przeszło do języka potocznego i analiz socjologicznych. Uważane jest za bardziej neutralne niż określenia budzące pejoratywne skojarzenia jak np. "stara panna" czy "stary kawaler".

Data święta też jest nieprzypadkowa, przypada bowiem dzień po święcie zakochanych. W 2005 roku niejaki Trevor McWanda po nieudanych poszukiwaniach wybranki swego serca ogłosił 15 lutego Dniem Singla. Od tamtego czasu święto staje się coraz bardziej rozpowszechnione.
[KN]