Dziś środa, 18. listopada i 323. dzień roku. Imieniny obchodzą Roman oraz Tomasz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Myszki Miki.

Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) to fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya. Pierwowzorem był Królik Oswald. Myszka Miki powstała, gdy Disney stracił prawa do tej postaci. W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego pies Pluto. Ma dziewczynę, którą jest Myszka Minnie. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są Kaczor Donald (w komiksach rzadko się spotykają) oraz Goofy i Horacy.

Pierwszy raz postać ta pojawiła się 15 maja 1928 roku w filmie "Plane Crazy". W tym samym roku na ekranie kina Colony w Nowym Jorku miał premierę pierwszy animowany film dźwiękowy "Parowiec Willie" z 18 listopada i to właśnie data sprzed 92. lat stała się okazją do ustanowienia Myszki Miki. Głosu postaci udzielił sam Walt Disney, który za jej stworzenie otrzymał Oscara. Na początku lat 30. Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki Technicolorowi.

Rywalem Mikiego do ręki Minnie w filmie Mickey's Rival z roku 1936 był Mortimer, czyli postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię "Mickey", ponieważ "Mortimer" brzmiało jej zdaniem zbyt dziewczęco. W 1940 postać Myszki Miki pojawiła się w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowym filmie Fantazja.

W latach 1939–1945 podczas II wojny światowej Walt Disney Studios w Hollywood spełniało prośby alianckich armii walczących przeciwko nazistom i wykonywało oryginalne i sygnowane przez siebie rysunki do użycia przez wojsko podczas walki. Walt Disney Studios w Hollywood wysłało jeden z oryginalnych rysunków z Myszką Miki na tle polskiego godła specjalnie dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które wsławiły się później zdobyciem Wilhelmshaven. Stworzono wtedy również inne grafiki dla Polaków np. Kaczora Donalda dla Polskich Sił Powietrznych.
[KN]