Dziś sobota, 21. listopada i 326. dzień roku. Imieniny obchodzą Janusz oraz Konrad. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Pracownika Socjalnego.

Dzisiejsze polskie święto pracownika socjalnego obchodzone jest na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej. Dzień 21 listopada upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego. Pomoc społeczna to jedna z samorządowych instytucji polityki społecznej państwa, której głównym zadaniem jest pomoc osobom i rodzinom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych, jakich nie mogą one pokonać samodzielnie przy wykorzystaniu swoich możliwości, uprawnień i własnych środków.

- Tego dnia pragnę Wszystkim Pracownikom Socjalnym życzyć wytrwałości i siły, tak bardzo potrzebnej w tych trudnych czasach epidemicznych. To dzięki Waszej determinacji i oddaniu sprawom ludzkim możemy pomagać jeden drugiemu - mówi Tomasz Kulczyński, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.
Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Sposób świętowania Dnia ma w Polsce wieloletnią tradycję. Źródła państwowej pomocy społecznej należy szukać w ustanowionym w Anglii "prawie ubogich" z 1601 roku, zgodnie z którym na gminy (hrabstwa) nałożono obowiązek pomocy osobom pozbawionym opieki ze strony rodziny. Znaczenie pomocy społecznej wzrosło w okresie rozwoju przemysłu i rodzenia się kapitalizmu. Zaowocowało to nowymi regulacjami: w Anglii zreformowanie prawa ubogich w 1834 roku, w Danii w 1849 roku (na mocy konstytucji duńskiej), a na terenach Polski w 1817 roku.
[KN]