Dzisiaj poniedziałek, dwudziesty drugi dzień lutego i 53. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Małgorzata oraz Marta. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Ofiar Przestępstw.

Dzień Ofiar Przestępstw to święto obchodzone w Polsce 22 lutego na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 12 lutego 2003 roku, którego celem jest monitorowanie sytuacji ofiar przestępstw oraz działania na rzecz poprawy ich położenia. W 1988 roku Parlament Europejski wyznaczył 22 lutego, jako Europejski Dzień Ofiar. Jest on obchodzony głównie w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

- Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbędzie się w dniach od 22 do 28 lutego. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju - czytamy na rządowym portalu. - W organizację obchodów, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączają się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci - głosi komunikat.
W Polsce cyklicznie co roku od 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, którego jednym z głównych organizatorów jest Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach tej akcji osoby poszkodowane mogą bezpłatnie zasięgać porad i pomocy prawnej w wyznaczonych lokalizacjach na terenie całej Polski. Ich lista jest opublikowana na stronach rządowych.
[KN]