Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego w Chocianowie na jednym z portali społecznościowych dzielą się ciekawostkami z pracy ich spółki. Tym razem pod lupę wzięli hydrofornię Trzebnice-Marynów. Czy wiecie, że...

Dwie studnie głębinowe (numer II i III) wydobywają wodę, która tłoczona jest na hydrofornię Trzebnice-Marynów i zasilają Chocianowiec i Zagórze, Ogrodzisko, Raków, Marynów, Trzebnice i Żabice. Jakość wody wydobytej spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, dlatego nie jest poddawana uzdatnianiu, a jest bezpośrednio tłoczona do sieci wodociągowej dla jej odbiorców. Obiekt został wyposażony dodatkowo w zbiornik magazynujący wodę, a jego pojemność wynosi ok. 150 metrów sześciennych.

W latach 2016 – 2018 przedsiębiorstwo przeprowadziło modernizację i remont obiektu, wyposażając go m.in. w nowy zestaw hydroforowy, który ma za zadanie utrzymać stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Zasilany obszar jest obecnie zasiedlony przez blisko dwa i pół tysiąca mieszkańców, a dobowe zapotrzebowanie na wodę tego obszaru w roku 2019 kształtowało się na poziomie ok. 220 m3/dobę. Roczna produkcja wyniosła ponad 80 tys. m3 wody.

Pracownicy PWK chwalą także parametry ujęć głębinowych. Studnia nr II o głębokości 26 metrów posiada wydajność eksploatacyjną na poziomie 31 m3/h, zaś Studnia nr III o głębokości 30 metrów - wydajność blisko 42 m3/h.

[KN]