Dziś środa, dwudziesty czwarty dzień marca i 83. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Dionizy oraz Szymon. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to polskie święto państwowe obchodzone 24 marca, w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów. Święto nie jest dniem wolnym od pracy, a zostało ustanowione przez polski parlament w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

- Wspominamy dzisiaj Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji nieśli pomoc Żydom. Ich historie rzadko kończyły się dobrze. Znacznie częściej ginęli - oni oraz Żydzi, których wspierali. Bez sądu, bez obrony, na miejscu. Dzisiaj, dzięki działalności wielu instytucji kultury, przywracamy im imię, przywracamy im miejsce w historii, pamięć o nich - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński z okazji dzisiejszych obchodów.
Skalę pomocy obrazuje Sad Pamięci w Markowej - nawiązujący z jednej strony do sadowniczej pasji Józefa Ulmy, a z drugiej - do Ogrodu Sprawiedliwych w Yad Vashem. Na podświetlanych tablicach umieszczono nazwy ok. 1,5 tysiąca miejscowości, w których Żydzi ratowani byli przez Polaków odznaczonych potem tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
[KN]