Dzisiaj sobota, dwudziesty siódmy dzień lutego i 58. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Gabriel oraz Orfeusz. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Niedźwiedzia Polarnego.

Niedźwiedź polarny, lub inaczej niedźwiedź biały to duży, drapieżny ssak z rodziny niedźwiedziowatych, zamieszkującego Arktykę. Grube futro i warstwa tłuszczu chronią go przed zimnem, zaś włosy tworzące jego sierść są półprzezroczyste. Sierść jako całość ma zazwyczaj kolor biały lub kremowy, przez co umożliwia zwierzęciu dobry kamuflaż. Skóra jednak ma barwę czarną.

Niedźwiedź polarny ma krótki ogon i małe uszy, co pomaga mu redukować utratę ciepła. Stosunkowo mała głowa i długie, zwężające się ku tyłowi ciało nadają mu opływowy kształt przydatny do pływania. Jest ssakiem prowadzącym niemal morski tryb życia, potrzebującym do przetrwania jedynie kawałka pływającego lodu i żywności znajdowanej w wodzie oraz miejsca do urodzenia i odchowania młodych. Jego łacińska nazwa (Ursus maritimus) oznacza "niedźwiedź morski". Przystosował się do życia na lądzie, morzu i lodzie.

Naukowcy uważają, że zanikanie lodu morskiego może być znaczącym czynnikiem zmniejszającym możliwości przetrwania tego gatunku jeszcze w ciągu obecnego wieku. Dotychczasowe badania prowadzone w latach 2005 – 2009 wykazały, że w 8 z 19 znanych subpopulacji niedźwiedzia polarnego liczba osobników spadła, w 1 wzrosła, a w 3 była stała. Nowsze oszacowania populacji wskazują jednak, że w 2013 roku spośród 13 kanadyjskich populacji niedźwiedzi polarnych, 12 wykazywało sytuację stabilną lub wzrost liczby osobników, a tylko w 1 liczba osobników spadła.
[KN]