Dziś sobota, 28. listopada i 333. dzień roku. Imieniny obchodzą Jakub oraz Zdzisław. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień bez Zakupów.

W Europie przypada w ostatnią sobotę listopada, w USA zaś, znany jako "Buy Nothing Day", obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. Dzisiejsze nietypowe święto ma być swoistą przeciwwagą dla "czarnego piątku" (z ang. Black Friday), które również obchodzone jest w piątek po Dniu Dziękczynienia. Ustanowiony został jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych.

Blisko 20 procent ludzkości konsumuje ponad 80 procent wszystkich produkowanych na świecie dóbr. Sama produkcja tych dóbr wiąże się często z wyzyskiem milionów pracowników, głównie w krajach azjatyckich. Obchody tego dnia mają zatem dość wyraźny wydźwięk antyglobalistyczny.

W tym roku jednak celebrowanie Dnia bez Zakupów może być delikatnie utrudnione za sprawą otwarcia, po dość długim, kilkutygodniowym okresie przerwy, galerii handlowych. Przypomnijmy, że właśnie od dzisiaj otwarte są centra zakupowe, jednak w specjalnym reżimie sanitarnym. Konsumenci muszą przemieszczać się w maseczkach i rękawiczkach, a do galerii nie wejdzie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych obiektu.
[KN]