Dziś poniedziałek, 4. stycznia i czwarty dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Aniela oraz Eugeniusz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Braille'a.

Louis Braille to francuski organista, twórca alfabetu dla niewidomych, nazwanego później alfabetem Braille’a. Urodził się 4 stycznia 1809 w Coupvray, we francuskim regionie Île-de-France. W wieku 3 lat Louis uszkodził sobie oko, bawiąc się w warsztacie ojca. Doszło do zakażenia, ale stosowane zabiegi (okłady z wody liliowej) prawdopodobnie tylko pogorszyły stan zdrowia. Wkrótce też stan zapalny przeniósł się także na zdrowe (lewe) oko. Obecnie przypuszcza się, że współczulne zapalenia oka już po dwóch latach spowodowało obuoczną ślepotę. W wieku 10 lat Braille uzyskał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu. Tam dzieci uczyły się czytać, odczytując pismo, które było wypukłe. Nie mogły jednak pisać, ponieważ litery były wytłaczane w specjalnej prasie.

Pismo Braille’a powstało w oparciu o system korespondencji używany przez francuską armię do przekazywania rozkazów bez słów w ciemności. Braille dowiedział się o nim od emerytowanego kapitana Charlesa Barbiera de la Serre wizytującego szkołę, do której uczęszczał Braille. System wojskowy oparty był na 12 wypukłych punktach, braillowski na 6. Drugą ważną różnicą było oparcie systemu braillowskiego o litery, podczas gdy system wojskowy oparty był na dźwiękach. Później Braille dokonał rozszerzenia swojego alfabetu na zapis matematyczny i nutowy.

Polska adaptacja systemu dostosowująca alfabet Braille’a do polskiego systemu fonetycznego opracowana została przez zakonnice Elżbietę Różę Czacką oraz Teresę Landy. Alfabet został oficjalnie przyjęty zarządzeniem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 24 maja 1934 roku.
[KN]