Dziś sobota, 7. listopada i 312. dzień roku. Imieniny obchodzą Antoni oraz Florenty. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.

Fizyka medyczna to dział fizyki wykorzystujący pojęcia, teorie i metody fizyczne w zastosowaniach medycznych, takich jak profilaktyka, diagnostyka, terapia czy rehabilitacja. Za ojca fizyki medycznej uważa się Hermanna von Helmholtza, który zajmował się zarówno fizyką (był profesorem na Uniwersytecie Berlińskim), jak i medycyną (profesor na Uniwersytecie w Heidelbergu). Historia nauki zna wiele innych przypadków wybitnych ludzi zajmujących się zagadnieniami z pogranicza fizyki i medycyny m.in.: Mikołaj Kopernik i Galileusz.

Po raz pierwszy termin fizyka medyczna wprowadził prawdopodobnie Neil Arnott w XIX wieku, ale właściwy rozwój tej dyscypliny rozpoczął się wraz z odkryciem przez W. Röntgena promieniowania X i promieniotwórczych pierwiastków przez małżeństwo Curie. Pierwszą polską uczelnią kształcącą fizyków medycznych była Politechnika Warszawska, gdzie w 1946 roku prof. Cezary Pawłowski zorganizował studia w tym kierunku na Wydziale Elektrycznym. Obecnie w Polsce fizyka medyczna jest tzw. kierunkiem zamawianym.

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej właśnie 7 listopada, czyli w dniu urodzin polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie.
[KN]