Dziś piątek, 8. stycznia i ósmy dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Seweryn oraz Wawrzyniec. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Elvisa Presleya.

Elvis Aaron Presley to amerykański piosenkarz i aktor, "Król Rock and Rolla", powszechnie znany jako Elvis. Uważany za jedną z ważniejszych ikon popkultury XX wieku. Wykonywał muzykę z pogranicza takich gatunków jak: rock, pop, country oraz rock and roll. Urodził się dokładnie 86 lat temu w Tupelo (USA w stanie Missisipi). W wieku 13 lat przeprowadził się z rodziną do Memphis. Jego muzyczna kariera zaczęła się w 1954 roku, gdy rozpoczął współpracę z właścicielem Sun Records, Samem Phillipsem. W listopadzie 1956 zadebiutował w filmie Kochaj mnie czule.

W roku 1958 został powołany do armii, a dwa lata później powrócił do nagrywania. Przez większość lat 60.XX wieku Presley grał w filmach i nagrywał do nich ścieżki dźwiękowe. W 1968 roku, po siedmioletniej przerwie, wrócił do śpiewania na żywo. W roku 1973 Presley wziął udział w "Aloha from Hawaii", pierwszym koncercie nadawanym przez satelitę, który zgromadził wówczas przed telewizorami ponad 1,5 miliarda widzów. Presley zmarł nieoczekiwanie 16 sierpnia 1977 roku po wielu latach nadużywania leków.
[KN]