Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski we wrześniu 1939 roku do sowieckiej niewoli trafiło ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów zawodowych i rezerwy. Tworzyli polską inteligencję – lekarze, prawnicy, nauczyciele, literaci, inżynierowie, politycy… umieszczeni zostali w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie.

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalony przez polski Sejm w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.

W marcu 1940 roku Sowieci rozpoczęli przygotowania do likwidacji obozów. Rozstrzelano wówczas co najmniej 21 768 polskich obywateli. Jedną z powojennych kwestii czekających na wyjaśnienie był los zaginionych osób, w tym ofiar katyńskich. Komunistyczne władze Zbrodnię Katyńską chciały wymazać z ludzkiej pamięci. Wedle ówczesnego prawa osoby, które brały udział w działaniach wojennych i miały status osoby zaginionej, mogły zostać uznane za zmarłe po upływie roku od końca roku kalendarzowego, w którym skończyła się wojna, dlatego najczęściej jako datę śmierci przyjmowano 31 grudnia 1946 roku lub 9 maja 1946 roku.

Z okazji dzisiejszego święta narodowego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do zapoznania się z pakietem czterech infografik przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, dotyczących zbrodni katyńskiej: Sowiecka agresja na Polskę, Polacy w obozach sowieckich oraz Zbrodnia katyńska 1940. Infografiki przedstawiają historię zbrodni katyńskiej – od genezy do tragicznego wydarzenia.
[KN]