Dokładnie 15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 zmarł Karol Wojtyła, pierwszy Papież Polak, święty Jan Paweł II. Wielu Polaków bardzo mocno przeżyło tę chwilę. W tym roku niestety z powodu epidemii koronawirusa nie mamy możliwości oddania wspólnie hołdu, dlatego też wspominajmy go tam, gdzie jesteśmy - w naszych domach.

W kwaterze historycznej na Placu Wolności w Chocianowie znajduje się pamiątkowa płyta, gdzie mieszkańcy mogą wspominać Papieża Polaka i oddawać mu hołd. Płyta została przytwierdzona na pamiątkę beatyfikacji Jana Pawła II - 1 maja 2011 roku. Niestety po 15 latach od śmierci Świętego, w tym roku przedstawiciele władz wraz z mieszkańcami nie mogą spotkać się w tym miejscu, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Ze względu na sytuację związaną z panującą epidemią koronawirusa wszelkie uroczystości są odwołane, co nie oznacza jednak, że nie możemy wspominać naszego Papieża Jana Pawła II we własnych domach.

W tym szczególnie trudnym dla społeczeństwa czasie tegoroczne hasło rocznicy: "Musicie być mocni mocą miłości" nabrało szczególnego znaczenia. Papież Franciszek apeluje, żeby dzisiaj o 21:37 w godzinę śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II zapalić w swoich domach święcę. Wielu z nas w tym dniu wyśle pamiątkowe światełko do nieba, stawiając świecę w oknach.
[KN]