Protesty kobiet na ulicach polskich miast odbywają się już prawie codziennie. Wczoraj swoje niezadowolenie z wyroku Trybunały Konstytucyjnego wyraziły także mieszkanki Chocianowa, o czym pisaliśmy w artykule: "Spacer Kobiet w Chocianowie". Do całej sprawy odnosi się także wielu polityków sceny samorządowej.

Swoje poparcie dla racji protestujących w ostatnich dniach wyrażają także lokalni politycy. Do sprawy odniósł się jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski na swojej stronie na jednym z portali społecznościowych. Jak zauważył, prawo powinno służyć obywatelom, a takie które narusza godność człowieka jest prawem złym i należy je zmienić.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wywołało falę społecznego oburzenia. Tysiące Obywatelek i Obywateli w całym kraju wyszło na ulice, aby wyrazić swoje niezadowolenie - zauważa Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. - Decyzja Trybunału Konstytucyjnego narusza postanowienia tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku, pozbawiając Kobiety prawa wyboru i decydowania o swojej przyszłości. Uderza także w poczucie bezpieczeństwa, które jest zagwarantowane w Konstytucji - dodaje Marszałek Przybylski.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął dzisiaj stanowisko przygotowane przez radnych z Bezpartyjnych Samorządowców, w którym wyraził solidarność z kobietami manifestującymi swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości (treść apelu poniżej). W sieci pojawia się coraz więcej jednoznacznie negatywnych opinii na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego i wsparcia protestujących na licznych manifestacjach. Do sprawy odniósł się także pełnomocnik Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasza Kulczyńskiego, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie Tomasz Górzyński, który wziął udział w proteście w sąsiednim Lubinie.

Rozumiem Wasze zbulwersowanie i podziwiam, że macie dzisiaj, w tych trudnych czasach epidemii, odwagę walczyć o swoją wolność i godność. Macie do tego pełne prawo, bo na tym polegają zdrowe zasady demokracji, aby otwarcie wyrażać własne zdanie i bronić swoich praw. Jestem z Wami całym sercem! Nikt nie może Wam odebrać głosu - napisał na swoim profilu na portalu Facebook wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie, Tomasz Górzyński. - Wszyscy wiemy, że ludzkie życie jest wartością nadrzędną, jednak żaden człowiek, bez względu na płeć czy posiadaną władzę nie ma prawa stawiać się w roli tyrana, który będzie decydował za innych i zmuszał ich do jakiegokolwiek heroizmu - dodał wiceprzewodniczący Górzyński.
Burmistrz Tomasz Kulczyński, jako Bezpartyjny Samorządowiec, wielokrotnie podkreślał, że nie należy ingerować w kwestie ideologiczne, bo każdy ma prawo do własnego wyboru. W wielu miastach naszego regionu na ulice wychodzą niezadowoleni mieszkańcy, którzy protestują przeciwko takiemu traktowaniu. Protesty odbyły się już w Legnicy, Lubinie, Polkowicach i Głogowie. Relację z wczorajszego protestu w Chocianowie możecie obejrzeć na stronie chocianow.tv na portalu społecznościowym Facebook.
[KN]