Nietrzeźwy kierowca na widok znanego mu osobiście dzielnicowego odwrócił wzrok. Policjant za to przyjrzał się mężczyźnie bardzo dokładnie i od razu rozpoznał z kim ma do czynienia. Nie dość, że 53-latek nie posiadał uprawnień do kierowania to późniejsze badanie alkomatem wykazało, że znajduje się w stanie nietrzeźwości.

Policjant Rewiru Dzielnicowych w Grębocicach patrolując podległy mu rejon służbowy, na ulicy Spółdzielczej w Grębocicach zauważył kierowcę Skody, o którym wiedział, że z uwagi na brak uprawnień nie powinien kierować jakimikolwiek pojazdami. Kiedy policjant włączył w radiowozie sygnały uprzywilejowania siedzący za kierownicą Skody mieszkaniec gminy Grębocice gwałtownie przyspieszył. Próba uniknięcia odpowiedzialności skończyła się utratą panowania nad pojazdem i wizytą na pobliskim polu.

- Mężczyzna został zatrzymany, a późniejsze badanie alkomatem wykazało, że przyczyną zachowania 53-latka był nie tylko brak uprawnień, ale również spożyty alkohol - informuje sierżant sztabowy Przemysław Rybikowski, oficer prasowy KPP w Polkowicach - urządzenie wskazało 0,84 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - dodaje.

Tylko w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku polkowiccy policjanci wyeliminowali z dróg 47 kierowców, którzy znajdowali się w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie. Kierowcy w Chocianowie mogą być z siebie dumni, ponieważ mogą poszczycić się lepszą statystyką. 

Policja apeluje jednak do wszystkich kierowców, aby pamiętali, że na drodze są odpowiedzialni za siebie i innych użytkowników dróg i przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Sprawca musi się również liczyć z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, 5 tysiącami złotych nawiązki na rzecz ofiar wypadków drogowych i grzywną. Wyższa kara, bo aż 5 lat pobytu w celi grozi za przestępstwo niestosowania się do poleceń funkcjonariuszy, którzy przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, dają polecenia do zatrzymania pojazdu.
[KN]