Jak ważna jest współpraca na każdym szczeblu najlepiej wiedzą skuteczni samorządowcy. Dowodem na taką współpracę gminy Chocianów jest także uczestnictwo naszej jednostki samorządu terytorialnego w Stowarzyszeniu Rzeczpospolita Samorządna. Ta stosunkowo młoda organizacja zrzesza już 25 samorządów różnego szczebla.

Gmina Chocianów za sprawą decyzji Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego wreszcie ma szansę uczestniczyć w wielkich wojewódzkich projektach. Dość wspomnieć o wspólnym programie wymiany starych kopciuchów na nowe ekologiczne piece, przyszłej Dolnośląskiej Autostradzie Rowerowej czy planowanym powrocie naszej gminy na kolejową mapę Polski. Te i wiele innych milionowych inwestycji realizowanych wspólnie z władzami jednostek samorządowych z naszego regionu to niewątpliwie zasługa działań urzędników podległych włodarzowi, jak i samemu burmistrzowi Kulczyńskiemu.

Jedną z takich decyzji było przystąpienie do Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna. Okazuje się, że nie tylko Chocianów zdaje sobie sprawę z możliwości jakie płyną ze współpracy na szczeblu międzygminnym, powiatowym czy wojewódzkim. Organizacja, o której wspominaliśmy już w naszych doniesieniach prasowych p.t. "Rowerem do Wrocławia" prężnie się rozwija i jak informuje na swojej stronie na jednym z popularnych portali społecznościowych, "coraz więcej samorządów z terenu województwa dolnośląskiego jest zainteresowanych realizowaniem wspólnych projektów".

Przypomnijmy, że Rzeczpospolita Samorządna to stowarzyszenie miast i gmin województwa dolnośląskiego, którego celem jest wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturowego, integracja wspólnot lokalnych, promocja i realizacja wspólnych interesów jednostek samorządu terytorialnego. Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna zrzesza jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Zostało założone przez Województwo Dolnośląskie, Powiat Lubiński, Gminę Miejską Lubin, Gminę Siechnice i Gminę Ścinawa. Z czasem do stowarzyszenia przystąpiły kolejne jednostki samorządu terytorialnego: Gmina Miękinia, Gmina Wądroże Wielkie, Gmina i Miasto Brzeg Dolny, Gmina Legnickie Pole, Miasto i Gmina Syców, Miasto i Gmina Prochowice, Miasto i Gmina Wołów, Miasto Oława, a także Miasto i Gmina Chocianów.

Niedawno, wzorem Chocianowa, do Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna dołączył kolejny samorząd Zagłębia Miedziowego, nasz sąsiad - Miasto i Gmina Przemków. W tym gronie są już także: Miasto i Gmina Bierutów, Miasto i Gmina Jelcz-Lasowice, Miasto i Gmina Żmigród, Gmina Twardogóra, Miasto i Gmina Trzebnica, Miasto i Gmina Międzybórz, Gmina Malczyce, Gmina Kunice, Gmina Dziadowa Kłoda i Gmina Dobroszyce. Teraz władze stowarzyszenia informują, że do tego grona dołączą także: Gmina Wińsko, Gmina Niechlów, Gmina Siekierczyn, Miasto Bolesławiec, Powiat Bolesławiecki, Gmina Bolesławiec, Miasto i Gmina Wąsosz, Gmina Ruja, Gmina Stoszowice, Miasto i Gmina Nowogrodziec, Gmina Zawonia, Gmina Mściwojów i Powiat Lubański. Razem będzie to blisko 40 samorządów z terenu Województwa Dolnośląskiego.
[KN]