Pod koniec sierpnia ruszył projekt "Pod biało-czerwoną", który zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce. Inicjatywa zakupu zależeć będzie jednak od samych mieszkańców. Chocianów, za sprawą inicjatywy radnego Pawła Bujaka dołączył do konkursu.

Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online. W przypadku naszej gminy wystarczy tylko 100 głosów. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy. Liderem projektu w naszej gminie jest radny z Klubu Chocianów 2023, Paweł Bujak.

- Gdy tylko dowiedziałem się o akcji postanowiłem zgłosić naszą gminę do udziału w tej inicjatywie. Mieszkańcy Chocianowa to patrioci i wierzę, że nie tylko wygramy budowę masztu, ale także możliwe, że z tej okazji odwiedzi naszą gminę Premier RP - mówi radny Rady Miejskiej w Chocianowie, Paweł Bujak. - Na chwilę obecną mamy już 61 głosów, dlatego zapraszamy całe rodziny do oddawania głosów w ankiecie. Każda mama, tata, córka, syn, babcia, dziadek, ciocia czy wujek też mogą się przyczynić do powstania w Chocianowie tego masztu - zachęca Bujak.
Dlaczego warto sięgnąć po więcej głosów? W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidziany jest udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie.

- "Pod biało-czerwoną" to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także godnie upamiętnieni zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku - czytamy na rządowej stronie promującej akcję. - Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to także dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie - czytamy na rządowym portalu.
Czy premier polskiego rządu odwiedzi Chocianów? O tym zdecydują sami mieszkańcy naszej gminy, głosując na stronie konkursu: https://bialoczerwona.www.gov.pl/.
[KN]