Darmowy Internet to dosyć popularne narzędzie do umożliwienia mieszkańcom dostępu do informacji. Dzięki działaniom Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, już niedługo w Chocianowie, powstanie sieć darmowego Internetu. Wszyscy mieszkańcy będą mogli korzystać z punktów HotSpot.

Pod koniec sierpnia radni gminni podjęli wolę budowy publicznej, w pełni darmowej, sieci dostępu do Internetu. Z inicjatywy Burmistrza gminy, rozpoczęto starania o unijne fundusze na ten cel. Okazało się że, w ramach projektu "Łącząc Europę" - CEF Telecom, Gmina Chocianów otrzymała całość potrzebnej na inwestycję kwoty tj. 130.000zł.

- Dzięki pozyskaniu tych środków zapewniamy pokrycie zaplanowanych wydatków w 100% bez środków własnych- mówi Burmistrz Tomasz Kulczyński.


Inicjatywa WiFi 4 EU wdrażana przez Komisję Europejską ma na celu zapewnienie bezpłatnej ogólnodostępnej sieci Wi-Fi dla mieszkańców i turystów do 2020 r. na obszarze od 6 do 8 tys. gmin w całej UE. Punkty z darmowym Internetem będą umieszczone m. in. w świetlicach, parku, placach i budynkach publicznych.

Teraz gmina ma 18 miesięcy na wdrożenie zadania w życie. Prędkość pobierania danych musi być na poziomie co najmniej 30 Mb/s.