Frekwencja w naszej gminie wyniosła blisko 62%, największą liczbą oddanych głosów mogą poszczycić się wyborcy, którzy oddali swoje głosy w Brunowie i Parchowie, którzy w swoich okręgach przekroczyli 69% frekwencji. Niekwestionowanym zwycięzcą w naszej gminie okazał się Andrzej Duda.

Głosy chocianowskich wyborców mogą nie wystarczyć, żeby wygrać wóz strażacki w konkursie zorganizowanym przez MSWiA, bowiem nasza gmina osiągnęła frekwencyjny wynik 61,94%. Tylko w naszym powiecie lepszym wynikiem może poszczycić się gmina Gaworzyce, gdzie do urn swój głos wrzuciło ponad 64% uprawnionych. W naszej gminie najliczniej zagłosowali wyborcy z Parchowa. Tam frekwencja wyniosła 69,47%, a na drugim miejscu w Brunowie, gdzie wyniosła 69,23%.

Nie zaskoczyły nas także oficjalne wyniki tych wyborów. O ile ogólnopolski rezultat urzędującego Prezydenta jest w tych wyborach nieco słabszy, to w Chocianowie wygrał, zostawiając przeciwników daleko w tyle. Andrzej Duda wygrał I turę w naszej gminie zdobywając ponad 3,5 tysiąca głosów, co dało mu ponad 57% wszystkich oddanych głosów. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, który nie osiągnął nawet 19% poparcia. Dalej znaleźli się Szymon Hołownia (11,53%), Krzysztof Bosak (8,13%), Władysław Kosiniak-Kamysz (1,95%), Robert Biedroń (1,34). Pozostali nie przekroczyli 0,5% głosów.

Podobnie wyniki kształtują się w skali całego kraju. Z danych 99,77% wszystkich obwodów głosowania wynika, że dojdzie do II tury, w której zmierzą się urzędujący Prezydent RP Andrzej Duda i obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Tutaj przewaga Dudy nad Trzaskowskim jest już mniejsza. Ubiegający się o reelekcję Duda otrzymał 43,67%, natomiast Trzaskowski 30,34% już przeliczonych głosów. Dwucyfrowy wynik osiągnął jeszcze Szymon Hołownia, którego wybrało 13,85% wyborców.

Na dalszych miejscach znaleźli się Krzysztof Bosak (6,75%), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,37%), Robert Biedroń (2,21%). Pozostali kandydaci, podobnie jak w Chocianowie nie przekroczyli 0,5% głosów.
[KN]