W najbliższą niedzielę ponownie pójdziemy głosować w wyborach na Prezydenta RP. W II turze wyborów zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Jeśli 12 lipca będziemy poza miejscem swojego zamieszkania, istnieje możliwość dopisania się do spisu wyborców w miejscowości, w której akurat zastaną nas wybory. Dziś mija na to termin, a my sprawdzamy jak to zrobić? Jest kilka sposobów.

Jeśli chcemy głosować w Chocianowie i nie jesteśmy dopisani tutaj do spisu wyborców, to możemy tradycyjnie dopisać się do spisu wyborców w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów. Może się także zdarzyć, że tego dnia będziemy poza miejscem zamieszkania, np. na wakacjach. Wówczas możemy dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której będziemy w najbliższą niedzielę. Termin mija dzisiaj, ale można to zrobić także przez Internet.

Niezbędny będzie w tej metodzie profil zaufany (PZ). Można go założyć w kilka chwil, także bez wychodzenia z domu. Jeśli znamy adres, pod którym będziemy 12 lipca, wystarczy na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej wybierać e-usługę "Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców". Następnie należy kliknąć przycisk "Dopisz się do spisu wyborców" i zalogować się profilem zaufanym (lub e-dowodem). Podczas wypełniania wniosku należy wskazać powód, dla którego dopisujemy się do spisu wyborców.

Po sprawdzeniu wniosku i podpisaniu go elektronicznie profilem zaufanym lub e-dowodem należy oczekiwać potwierdzenia złożenia wniosku, które przyjdzie na skrzynkę na koncie Mój GOV i podany we wniosku adres e-mail. Jeśli urzędnik stwierdzi we wniosku braki lub błędy, skontaktuje się z nami: telefonicznie, e-mailem lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV. Dlatego warto sprawdzać skrzynkę, przyspieszy to załatwienie sprawy.

Z tej e-usługi można skorzystać do dzisiaj do godziny 23:59. To bezpłatna usługa, dzięki której na stałe można zmienić miejsce głosowania. Nie tylko na drugą turę, ale także na wszystkie kolejne wybory. Co ważne, jeśli koniecznie chcemy z niej skorzystać przed 12 lipca, warto się pospieszyć.
[KN]