Dziś, 17 lutego obchodzimy Dzień Kota. Wikipedia podaje, że jest to święto międzynarodowe, jednak oficjalnie obchodzone jest rokrocznie głównie we Włoszech od 1990 roku oraz w Polsce od 2006 roku. Ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu.

W tym dniu propaguje się akcje pomocy bezdomnym i wolno żyjącym kotom, często takim, które miały kiedyś dom, ale go straciły. Co roku w Polsce od 2006 roku wybierany jest także "Kociarz Roku". Wśród laureatów tej nagrody znaleźli się dotychczas m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński (w roku 2008), Prezes Fundacji "Znajdki" Jolanta Boczkowska (w roku 2015), Fundacja "Ja pacze sercem" (w roku 2016), pracownik schroniska CIAPKOWO OTOZ Animals w Gdyni, Adrian Meyer (w roku 2017) oraz lekarze weterynarii Judyta Dulka oraz Anna Sargalska (w roku 2018).

Kot udomowiony został około 6000 lat temu i od tego czasu aż po dziś dzień wykorzystywany jest do tępienia gryzoni domowych (myszy, szczury). W starożytnym Egipcie kot był zwierzęciem czczonym jako święte zwierze bogini Bastet (egipska bogini miłości i płodności). Największym kotem domowym, wg. Encyklopedii Guinness'a, był australijski Himmi, który ważył ponad 20 kg i mierzył blisko metr długości.
[KN]