To właśnie dziś, ponad miesiąc później niż planowano jeszcze na początku roku szkolnego, rozpoczynają się matury. Tegoroczni maturzyści, którzy nie będą aplikować na uczelnie wymagające ustnego egzaminu, wezmą udział tylko w części pisemnej. Dziś język polski, jutro matematyka, w środę język angielski.

Od godziny 9:00 i od 14:00 swoje zmagania z przedmiotami będą podejmować tegoroczni maturzyści. Dzisiaj język polski, w sesji porannej poziom podstawowy, w sesji popołudniowej poziom rozszerzony. Jutro rano poziom podstawowy z matematyki, a popołudniu język łaciński i kultura antyczna. W środę język angielski.

Kolejne zmagania dopiero w przyszłym tygodniu, wówczas maturzystów czeka rozszerzona matematyka, filozofia, biologia, wiedza o społeczeństwie, chemia, informatyka, język niemiecki, geografia i historia sztuki. Tydzień później język włoski, łemkowski, francuski, hiszpański, rosyjski, a także historia oraz fizyka i astronomia. Matury pisemne zakończą się, choć dla nielicznych, dopiero w poniedziałek, 29 czerwca. Wówczas w planie przewidziano języki mniejszości narodowych, język kaszubski, a także dla absolwentów szkół średnich z oddziałów dwujęzycznych matematyka, historia, geografia, biologia, chemia, fizyka i astronomia.

W tym roku egzaminy dojrzałości odbywać się będą w szczególnych obostrzeniach sanitarnych. Uczniowie proszeni są o zachowanie dystansu, przyjście w maseczkach (które będzie można zdjąć po zajęciu miejsca). Mniej też ma być członków komisji czuwającej nad prawidłowym przebiegiem matur. Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy połamania piór!
[KN]