Reorganizacja administracyjno-księgowa szkół z terenu gminy Chocianów może budzić emocje wśród mieszkańców Parchowa i Szklar Dolnych. Dodatkowo atmosferę podjudza przekaz narzucany w mediach społecznościowych przez lokalną opozycję.

Sprawdzamy dzisiaj jaki jest średni roczny koszt utrzymania jednego ucznia w poszczególnych szkołach podstawowych na terenie gminy Chocianów
- Totalna opozycja zaklina rzeczywistość, bo krzyczy o likwidacji, której faktycznie nie ma, bo uczniowie nadal będą chodzić do tych szkół - kolejny raz tłumaczy Krystian Wan z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów - przykre jest to, że opinię publiczną wprowadza się w błąd. Szkoły w Parchowie i Szklarach Dolnych nadal będą uczyć dzieci. Decyzje rady miejskiej to nic innego jak optymalizacja administracyjno-finansowa, która konieczna jest, aby niwelować skutki kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa - dodaje urzędnik.

Co roku gmina może zaoszczędzić ponad 2 miliony złotych w chocianowskim budżecie. Te pieniądze mają zostać przeznaczone na realizację kolejnych niezbędnych inwestycji
Sprawdzamy dzisiaj jaki jest średni roczny koszt utrzymania jednego ucznia w poszczególnych szkołach podstawowych na terenie gminy Chocianów. Na te kwoty składa się utrzymanie budynku, administracji, kadry edukacyjnej oraz materiałów niezbędnych do nauczania. Jak się okazuje najmniej kosztuje utrzymanie jednego ucznia w podstawówce w Chocianowie.

"Szkoły w Parchowie i Szklarach Dolnych nadal będą uczyć dzieci. Decyzje rady miejskiej to nic innego jak optymalizacja administracyjno-finansowa, która konieczna jest, aby niwelować skutki kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa"
- SP Chocianów to rocznie średnio niespełna 12 tysięcy 330 złotych za utrzymanie jednego ucznia - wylicza Krystian Wan - w Trzebnicach ten koszt rośnie do niemal 19 tysięcy złotych, w Parchowie to 22 tysiące 240 złotych, a w Szklarach to ponad 26 tysięcy 100 złotych na jednego ucznia - dodaje Wan.

Zgodnie z planami urzędników, nie tylko na samych szkołach, co roku gmina może zaoszczędzić ponad 2 miliony złotych w chocianowskim budżecie. Te pieniądze mają zostać przeznaczone na realizację kolejnych niezbędnych inwestycji, jak kanalizacja, oświetlenie drogowe, monitoring, uniwersytet senioralny czy dom dziennego pobytu dla seniorów.
[KN]