Dziś wtorek, 15. grudnia i 350. dzień roku. Imieniny obchodzą Celina oraz Walerian. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Esperanto.

Esperanto (tłum. osoba mająca nadzieję) to najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy. Jego nazwa pochodzi od pseudonimu "Dr. Esperanto" (doktor mający nadzieję), pod którym Ludwik Zamenhof opublikował w 1887 podstawy języka w książce "Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny". Jego celem było stworzenie neutralnego i łatwego do nauki języka, przydatnego do międzynarodowej komunikacji, nie zastępującego jednak innych języków narodowych.

Pomimo że żadne państwo nie uznaje esperanto za swój język urzędowy, jest ono używane przez międzynarodową wspólnotę, której wielkość, według różnych źródeł, szacowana jest na sto tysięcy do dwóch milionów użytkowników (zależnie od poziomu opanowania języka); dla około tysiąca z nich esperanto jest pierwszym językiem. Dzień Esperanto to także Dzień jego twórcy, Ludwika Łazarza Zamenhofa (właściwie Eliezer Lewi Samenhof), polskiego lekarza okulisty żydowskiego pochodzenia, który był ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Zamenhof urodził się dokładnie 161 lat temu, 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku.
[KN]