Nie jest to projekt nowy, ale z pewnością idealny do zorganizowania czasu uczniów, którzy w czasie przerwy od szkoły chętnie połączą naukę ze świetną zabawą. Ministerstwo Edukacji Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowało multimedialną grę "Godność, wolność i niepodległość".

Wieloletni Program "Niepodległa", którego koordynatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji dla uczniów szkoł podstawowych i średnich przygotowali interaktywną grę multimedialną pod nazwą "Godność, wolność i niepodległość". Stopnie trudności zostały dopasowane do trzech etapów rozwoju według uczęszczanego poziomu edukacji.

Dla uczniów klas 1-3 przewidziano trzy misje: "Z wizytą w domu Dziadka", "Nazywam się Cichociemna - Elżbieta Zawacka - Zo" oraz "Misja małego himalaisty", w których gracze odwiedzają dworek Marszałka Józefa Piłsudskiego, zwiedzają Warszawę w okresie wojny oraz mają okazję poznać wielkich Polaków.

Na uczniów klas 4-8 czeka 6 misji: "Memory z Józefem Piłsudskim", "Odkryj II RP", "Uwolnij Rudego", "Odkrywanie historii takiej jaka była naprawdę", "Ogórkiem przez PRL" i "Polska współczesna". Również dla uczniów szkół średnich przygotowano 6 misji: "Zjednocz Polskę!", "Poznaj wiele kultur i wyznań II RP", "Misja szpiegowska", "Zdemontuj pomnik Stalina", "Poznaj życie codzienne w PRL-u" oraz "Wehikuł czasu".

Nauka poprzez zabawę jest świetnym wykorzystaniem czasu, które dzieci i młodzież miałyby spędzić przed komputerem. Należy bowiem pamiętać, że w sieci czyha wiele niebezpieczeństw i, zwłaszcza w przypadku najmłodszych użytkowników Internetu, należy mieć oko na odwiedzane w sieci strony.
[KN]