Dziś środa, siedemnasty dzień marca i 76. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Patryk oraz Zbigniew. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień św. Patryka.

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. Święty Patryk jest patronem Irlandii. Tam też, ale nie tylko, bo w Irlandii Północnej, Montserrat oraz Nowej Funlandii i Labradorze jest dniem wolnym od pracy.  Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Patryk nosił celtyckie imię Succat. Urodził się w 385 roku (według innych źródeł 4 lata później). Pochodził najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Z pochodzenia faktycznie był Brytem. Urodził się w rodzinie kapłańskiej jako syn diakona, wnuk kapłana. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh. On sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 roku (podane powyżej daty są jedynie datami tradycyjnymi i należy traktować je jako przybliżone; w znacznym stopniu to samo dotyczy wydarzeń; szczególnie data śmierci św. Patryka jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii wczesnośredniowiecznej Irlandii).

W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Sam zwyczaj podawania tego dnia zielonego piwa, nie jest tradycją rodem z Irlandii, zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku. W samej Irlandii zwyczaj ten pojawił się niedawno, raczej ze względu na turystów, którzy spodziewają się kufla zielonego piwa, niż ze względu na samych Irlandczyków.
[KN]