Dziś piątek, 27. listopada i 332. dzień roku. Imieniny obchodzą Walerian i Wirgiliusz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Inżyniera Systemów.

Po raz pierwszy termin "inżynieria systemów" pojawił się w latach czterdziestych ubiegłego wieku w Bell Telephone Laboratories (obecnie Bell Labs). Międzynarodowy Dzień Inżyniera Systemów powstał jako sposób podziękowania dla ludzi, którzy codziennie przed komputerami kierują swoje wysiłki, aby uczynić nasze życie łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Sam dzień ustanowiony został w 2012 roku. Od tego czasu obchodzony jest corocznie w ostatni piątek listopada. Inicjatorem święta był Nicholas Fourie, który pełnił różne funkcje w zakresie inżynierii systemów i zarządzania IT. Aktualnie inżynieria systemów została podzielona na wiele dziedzin i podkategorii, w tym najistotniejsze grupy: inżynierię systemów kognitywnych, inżynierię przemysłową, inżynierię mechatroniczną, inżynierię niezawodności, inżynierię bezpieczeństwa i inżynierię oprogramowania.
[KN]