4 marca Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa w Polsce. Dziś, po 9. dniach w bilansie zdiagnozowanych chorych jest już 51 osób. Niestety w konsekwencji zarażenia wirusem z chińskiego Wuhan zmarła w naszym kraju pierwsza osoba. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska została uznana jako kraj z występującą lokalną transmisją nowego wirusa.

Prezydent RP, Andrzej Duda zwrócił się dzisiaj do organizacji harcerskich, aby rozważyły pomoc osobom starszym i samotnym, natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała film w mediach społecznościowych, na którym zachęca do niesienia pomocy. Z kolei rzecznik rządu, Piotr Müller informuje, że każdy, kto miał kontakt z osobą zarażoną będzie poddany kwarantannie oraz będzie miał przeprowadzony test na obecność wirusa.

Głos zabrała także Konferencja Episkopatu Polski, która rekomendowała biskupom udzielanie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Jednocześnie w swoim komunikacie wskazuje, że do 29 marca znak pokoju należy przekazywać sobie bez podawania rąk, a oddawanie czci relikwiom przez pocałunek i dotknięcie jest wysoce niewskazane, z kolei kropielnice nie będą napełniane wodą święconą. Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas na wspólnej konferencji z Prezydentem RP Andrzejem Dudą zaapelował, aby modlić się w domu. Jednocześnie GIS zaznacza, że czas wolny od zajęć lekcyjnych nie może stanowić pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich.

- To czas mądrych wyborów zdrowotnych - czytamy w apelu GIS - wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.

Wszystkie państwowe instytucje intensyfikują swoje działania na zapobieżeniu rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa. Jeden z rozmówców Dziennika Gazety Prawnej kojarzony z Narodowym Bankiem Polski poinformował, że gotówka, która trafia do NBP z banków komercyjnych poddawana jest odkażaniu w wysokiej temperaturze minimum 150 stopni Celsjusza oraz dwutygodniowej kwarantannie. Podobne czynności wykonywane są także w bankach chińskich, co ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa za pośrednictwem środków płatniczych przechodzących z rąk do rąk.

Z kolei Polski Koncern Naftowy Orlen potwierdził dzisiaj produkcję płynu do dezynfekcji rąk, która odbywać się ma w Zakładzie Produkcyjnym w Jedliczu. Pierwsze preparaty trafią do Agencji Rezerw Materiałowych. Od przyszłego tygodnia na dostawy mogą liczyć także inni zamawiający. Władze spółki oceniają możliwości produkcyjne na poziomie 750 tysięcy litrów płynu na bazie alkoholu etylowego tygodniowo. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dopuścił już do obrotu wirusobójczy produkt polskiego producenta.

Podsumowujemy dla Państwa także sytuację w naszym województwie. Na Dolnym Śląsku mamy obecnie siedem potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS-CoV-2. Liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania wynosi aktualnie 49 (stan na godz. 17:52 - ostatni otrzymany przez nas komunikat Biura Prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego). Nadzorem epidemiologicznym objęto już 879 osób natomiast kwarantannie lub izolacji poddano 1125 osób. 

W związku z rozwojem sytuacji będziemy zbierać dla Państwa najnowsze informacje.
[KN]