Jak zapewne większość z państwa wie Piotr Karwan Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego działa na rzecz Kolei Dolnośląskich. 13 września odbyło się spotkanie Piotra Karwan z Burmistrzem Tomaszem Kulczyńskim, które dotyczyło kolei w Chocianowie i połączeń z innymi miastami nie tylko na Dolnym Śląsku.


Podczas spotkania obu przedstawicieli poruszono kwestię likwidacji wykluczenia kolejowego Chocianowa, o czym pisaliśmy tutaj. Linia połączeń, znalazła się w wąskim gronie czterech punktów, które zawarte zostały w stanowisku przyjętym przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego i została uznana za jedną z priorytetowych.

Działania nie zakończyły się jednak na spotkaniu w Naszej gminie. Radny Piotr Karwan ciągle działa w kierunku polepszenia sytuacji dotyczącej kolei wielu miast w woj. dolnośląskim. Ostatnio odbyło się spotkanie z Burmistrzem Złotoryi. Oboje są gorącymi zwolennikami rozwoju naszego regionu. Starają się przywrócić połączenia kolejowe na nieczynnej od wielu lat linii od Jerzmanic do Lwówka Śląskiego, która obecnie jest przejmowana przez samorząd wojewódzki od PKP. Procedura jest dosyć skomplikowana, ale dzięki temu, że linia na odcinku Legnica-Złotoryja-Jerzmanice wpisana została już do rządowego programu KOLEJ+ powinno być nieco łatwiej.

Kolejną inwestycją ma być połączenie Głogowa z Polkowicami i Lubinem. Ministerstwo zaopiniowało pozytywnie wniosek samorządowców na różnych szczeblach m.in. burmistrzów, prezydentów, marszałka województwa. Takie działania sprawiają, że nie jest to projekt tylko jednej osoby, a już całego Zagłębia Miedziowego. Bez wątpliwości inicjatywa zyskuje na tym.


- W działaniach na rzecz kolei wspiera mnie wiele osób, jednak współpracą i dużym wsparciem wyróżnia się m. in. kandydat do Senatu RP Tymoteusz Myrda, Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński, czy też Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury- mówi Radny Piotr Karwan.

Jeśli działania samorządowców i wszystkie projekty inwestycyjne powiodą się, na Dolnym Śląsku powstanie duża sieć połączeń, które umożliwią społeczeństwu podróżowanie nad morze a nawet poza granice Polski m. in. do Berlina czy Budapesztu. Jest to ogromne ułatwienie dla osób nieposiadających własnego środka komunikacji lub dla miłośników podróży.


Czy kolejne spotkania konkretyzujące Kolej w Naszej Gminie dojdą do skutku? Czas pokaże.