Dziś rusza centralna rejestracja i możliwość umawiania szczepień seniorów powyżej 80. roku życia, dlatego w ubiegłą środę odbyło się spotkanie wszystkich zaangażowanych w szczepienia na COVID-19 służb gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Szczepienia będą przebiegały etapowo, o czym informowaliśmy w naszym artykule: "Rząd promuje szczepienia (wideo)". Już od dzisiaj na szczepienia mogą zapisać się osiemdziesięciolatkowie i osoby starsze. Same szczepienia w naszym powiecie ruszą od poniedziałku, 25 stycznia.

Takiej akcji szczepień nie mieliśmy jeszcze nigdy, dlatego ważne jest abyśmy działali jak zespółpokreślił na spotkaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma.
Po zaszczepieniu tej grupy wiekowej przyjdzie czas na kolejne. Rejestracja na szczepienia ma być prowadzona na kilka sposobów, zarówno online jak i telefonicznie. Zgłosić chęć szczepienia można także u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Potem zostanie już tylko udać się do punktu szczepień, gdzie przed podaniem dawki przeprowadzona zostanie kwalifikacja lekarska.

- Logistycznie czeka nas trudne wyzwanie, dlatego ważne jest abyśmy wszyscy uzbroili się w cierpliwość i pozwolili odpowiednim służbom działać - podsumował Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
W powiecie polkowickim jest 6 punktów, gdzie ma być wykonywana iniekcja. Każdy z tych punktów będzie zaopatrywany w dawki szczepionek. Dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz wykluczonych komunikacyjnie po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu będzie możliwość zorganizowania transportu, w czym każdą gminę mają wspomagać jednostki ochotniczych straży pożarnych.
[KN]