Dziś po raz 50. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Wszystkie akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie w tym roku zostały przeniesione do Internetu. Specjalny program przygotowało także Ministerstwo Klimatu.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco.

Od poniedziałku możliwe jest wejście do lasu oraz do parków, także do Chocianowskiego Parku Piastowskiego.
Tegoroczne hasło "Działania na rzecz ochrony klimatu" nawiązuje do kwestii związanych z ochroną środowiska naturalnego. Do tych działań nawiązuje także program on-line przygotowany przez Ministerstwo Klimatu. Na jednej z najstarszych stron społecznościowych możemy obejrzeć warsztaty, w ramach których będzie można zrozumie globalne ocieplenie, czy dowiedzieć się skąd mamy prąd. Dla wytrwałych przygotowano warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką z kanału popularnego "Filmujemy!", który pokaże "jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film. 

Na żywo można uczestniczyć w warsztatach od 11:40 do 13:45 (wideo poniżej). Wybrana forma ma być szczególnie atrakcyjna dla młodzieży uczących się w klasach 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Więcej informacji jest także dostępnych na przygotowanej stronie "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu".

Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Dzień Ziemi to także doskonała okazja do spaceru na świeżym powietrzu. Od poniedziałku możliwe jest wejście do lasu oraz do parków, także do Chocianowskiego Parku Piastowskiego. Należy jednak przy tym pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
[KN]