Trwa okres wysypu grzybów w lesie, a więc i amatorów grzybobrania nie brakuje. Nie wszyscy z nich znają lasy, do których się udają. Często grzybiarze wybierając się w pojedynkę w nieznany teren, przeceniają swój zmysł orientacji, a cała sytuacja kończy się policyjną akcją poszukiwawczą.

Polkowiccy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i zabieranie ze sobą naładowanych telefonów komórkowych, latarek oraz elementów odblaskowych, które mogą znacząco ułatwić ewentualne poszukiwania. Praktycznie, co chwilę z mediów docierają do nas informacje o grzybiarzach lub grupie osób, którzy stracili orientację w terenie i żeby bezpiecznie wrócić do swoich domów potrzebowali pomocy policjantów.

- Na szczęście w większości tego typu przypadków udaje się odnaleźć zagubione osoby. Wybierając się do lasu możemy zawczasu uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie - informuje młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, Oficer Prasowy KPP w Polkowicach. - Warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach bezpieczeństwa. Przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać, a także kiedy zamierzamy wrócić z powrotem do domu. Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie, a im więcej osób, tym lepiej - wymienia policjant.
Pamiętajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Nieodzowny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych. Pojazd, którym przyjechaliśmy, najlepiej zostawić na parkingu leśnym. Upewnijmy się, że dobrze zamknęliśmy drzwi i okna naszego samochodu i nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów na wierzchu. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.

Warto także pamiętać o atlasie grzybów i specjalnej aplikacji, przygotowanej przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej na zlecenie Lasów Państwowych, która pomoże nie zgubić się w odwiedzanym lesie. Aby ją pobrać należy kliknąć w odpowiedni link: mBDL na telefon z systemem Android lub mBDL w APP Store. Pamiętajcie też o możliwości dostania mandatu za ich niewłaściwym zbieraniu, o czym pisaliśmy w artykule: "Wysokie mandaty za zbieranie grzybów? To możliwe". Po zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, życzymy udanego grzybobrania.
[KN]