Sprawdzamy i wyjaśniamy, jak postępować, żeby nie tylko uzyskać pomoc, ale także, aby nie szkodzić pomagając. Po raz kolejny wracamy do tematu SARS-CoV-2 w Polsce. Liczba zakażonych wzrosła do 103. Dziś też potwierdzono trzeci przypadek śmierci z powodu COVID-19. Są też dobre informacje - trzynaście osób zostało wyleczonych z koronawirusa.

Rząd prosi o pozostanie w domach. Każde odwiedziny i kontakt z innymi zwiększa niepotrzebne ryzyko. Istotne jest zachowanie szczególnych procedur, które znają pracownicy gminy z Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgodnie z nimi Sanepid informuje OPS o osobie objętej kwarantanną, a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazuje wykaz organizacji deklarujących pomoc żywnościową (są to m.in. Caritas, Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Federacja Polskich Banków Żywności oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen), następnie tutejsza pomoc społeczna weryfikuje czy i na kiedy dana osoba wymaga pomocy. Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. 

Cieszy nas postawa mieszkańców naszej gminy, którzy na każdym kroku oferują swoją pomoc. Czy to w bezpośrednich rozmowach czy drogą telefoniczną oraz mailową. Doceniamy takie starania, jednak mając na uwadze zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego i polskiego rządu oraz przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców burmistrz wyszedł z inicjatywą utworzenia oficjalnej infolinii - przypomina Krystian Wan z tutejszego magistratu - należy pamiętać, że osoby, które będą dostarczać nam w razie potrzeby żywność i inne produkty będą do tego odpowiednio przygotowane zgodnie z procedurami i wytycznymi. To bardzo istotne, bo choroba rozwija się od 5 do 8 dni i ktoś kto dzisiaj wygląda na zdrowego za trzy dni może okazać się poważnie chory.

Infolinia OPS dla osób objętych kwarantanną: 606-345-203.

Także polska policja ściśle współpracuje z odpowiednimi instytucjami rządowymi i samorządowymi w celu skutecznego utrzymania kwarantanny. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Złamanie kwarantanny podlega karze nawet do 5 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, nie będą wchodzić do domu czy mieszkań. Zawsze będą to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności będą kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia. Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, przypominamy, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. 

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.
[KN]