Jest niedziela, 11. października i 285. dzień roku. Imieniny obchodzą Aldona oraz Aleksander. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Międzynarodowy Dzień Dziewcząt.

Dzień Kobiet wypada 8 marca, Dzień Mężczyzny 10 marca, Dzień Chłopaka 30 września, dlatego naturalnie musi być również Dzień Dziewcząt. Dlatego właśnie dzisiaj, 11 października wypada coroczne święto ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma ono na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują UNFPA (Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych), UNICEF i UN Women.

Podczas pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewcząt UNICEF skoncentrował się na konieczności walki z dziecięcymi małżeństwami, procederem, który jest łamaniem podstawowych praw człowieka i który ma wpływ na każdy aspekt życia młodych dziewcząt. Największa liczba dziewcząt, które wstępują w związek małżeński przed ukończeniem 18 roku życia odnotowywana jest w Indiach. Mimo że liczba związków zawieranych przez dzieci maleje (z 54% w latach 1992-1993 do 43% w latach 2007-2008), to jednak zmiana ta jest bardzo powolna.
[KN]