Jest wtorek, 13. października i 287. dzień roku. Imieniny obchodzą Edward oraz Teofil. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Dzień Dawcy Szpiku oraz Dzień Ratownictwa Medycznego.

Dzień Ratownictwa Medycznego

To ustawowe święto polskiego ratownictwa medycznego po raz pierwszy obchodzone było 13 października 2006. Ratownictwem medycznym jest cały zespół działań specjalistycznych pomocy doraźnej, udzielanych w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego w razie nagłych wypadków i zachorowań.

Dzień Dawcy Szpiku

Szpik kostny to miękka, silnie ukrwiona, mająca gąbczastą konsystencję tkanka znajdująca się wewnątrz jam szpikowych kości długich oraz w małych jamkach w obrębie istoty gąbczastej kości. Samo przeszczepienie szpiku kostnego to zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste tworzące krew. Komórki te są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii (przeszczepienie autogeniczne) albo zastąpić patologiczną hematopoezę chorego (np. w przebiegu białaczki) szpikiem osoby zdrowej (przeszczepienie allogeniczne). Święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi obchodzone jest w Polsce od 2002 roku.
[KN]