Dziś czwartek, 16 lipca, 198. dzień roku. Imieniny obchodzą Maria, Marika oraz Andrzej. Dzisiaj w kalendarzu okazji do świętowania znajdujemy 395. rocznicę uruchomienia pierwszej na Dolnym Śląsku regularnej linii poczty konnej zwykłej na odcinku Wrocław-Praga-Wiedeń.

W 1625 roku uruchomiono pierwsze połączenia za pośrednictwem poczty konnej. Od wczesnego średniowiecza Wrocław i Dolny Śląsk posiadał pocztowe połączenia z Nysą, Otmuchowem i Rzymem poprzez działające tu najwcześniej poczty klasztorne. Już w XIV wieku urządzono pierwsze poczty prywatne i połączenia poczt kupieckich i pieszych z Legnicą, Brzegiem, Opolem, Nysą, a także dalej z Pragą i Gdańskiem. W ciągu XVI wieku poszerzyła się komunikacja z Norymbergą (dokładnie w 1573 roku), Lipskiem (w roku 1596) i Krakowem. Na przełomie XVI/XVII wieku Wrocław posiadał kolejne połączenia poczty pieszej z Gdańskiem, Toruniem i Poznaniem.

Po utworzeniu w 1578 Komory Śląskiej nastąpił rozwój połączeń pocztowych związanych m.in. z dworem cesarskim oraz książęcymi siedzibami Piastów. Książę legnicki Jan Krzysztof utworzył połączenia z Legnicą, zaś książę brzesko-legnicki Fryderyk z Brzegiem, Nysą, Opolem, Raciborzem, Cieszynem i Przełęczą Jabłonkowską. Po zajęciu przez Fryderyka II Śląska została utworzona na tamtych terenach poczta saska.
Dokładnie 16 lipca 1625 roku uruchomiono pierwszą na Dolnym Śląsku regularną linię poczty konnej zwyczajnej (Ordentliche Post) na odcinku Wrocław – Praga – Wiedeń. Wówczas utworzono urząd naczelnego pocztmistrza Wrocławia, co świadczyło z dużej pozycji poczty śląskiej w ówczesnej Rzeszy. Nastąpił też rozwój regularnych połączeń pocztowych Wrocławia i Dolnego Śląska z Wiedniem (od 1632), Berlinem (od 1662), Warszawą (od 1670), Pragą (od 1675) i Lipskiem (od 1694). Ok. 1685 uruchomiono szybką pocztę dyliżansową z Hamburga do Wrocławia. W XVIII wieku z inicjatywy Komory Śląskiej powstały kolejne połączenia poczty państwowej z Berlinem i Lipskiem.

W 1706 uroczyście otworzono trakt pocztowy z Drezna przez Wrocław do Warszawy. W XIX wieku, wraz z rozwojem kolei żelaznych zaczęto wymianę poczt dyliżansowych, kurierskich i pieszych i coraz częściej korzystać zaczęto z usług kolejowych. Pierwszą na Śląsku kolej żelazną otworzono w 1842 i połączyła ona Wrocław z Oławą. Od 1 lipca 1945 Dolny Śląsk otrzymał lotnicze połączenia pocztowe. Do 1950 z Warszawą, Katowicami, Łodzią i Legnicą.
[KN]