Dzisiaj jest niedziela, 19 lipca. Jest to także 201. dzień roku, w którym imieniny obchodzą Jakub oraz Krzysztof. Dzisiaj w kalendarzu Dzień Bezpiecznego Kierowcy oraz wspomnienie chocianowskiego toru wyścigowego.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Ten dzień nieprzypadkowo jest obchodzony 25 lipca, gdyż tego dnia w Kościele Katolickim przypada wspomnienie św. Krzysztofa, który jest patronem kierowców. Święto powstało dopiero w 2006 roku, z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców, a także Krzysztofa Hołowczyca, znanego kierowcy rajdowego i założyciela fundacji "Kierowca Bezpieczny". Celem utworzenia tego święta było uświadamianie kierowców o tym jak ważne jest zachowanie ostrożności i stosowania się do przepisów ruchu drogowego podczas jazdy.

Początki chocianowskiego toru wyścigowego

Sport motorowy w naszym mieście zapoczątkowała uroczystość, która odbyła się właśnie 19 lipca 1931 roku na terenie żwirowni zlokalizowanej przy wzgórzu młyńskim (młyn Göldnera) ul. Trzebnicka (Lübener Strasse). Uroczystość ta wyznaczyła nowy kierunek organizatorom zawodów sportowych w całej okolicy. Podobne wyścigi zorganizowano wtedy w Goliszowie, na chojnowskim torze saneczkowym, Gryfowie, Lwówku Śląskim, Strzegomiu, czy Żaganiu.

Laury zwycięzców zdobywali m.in. Franke z Lubina i Körner z Legnicy oraz Kröhl z Chocianowa, który tego dnia uzyskał w klasie 350 ccm na motocyklu standard najlepszy czas. Kolejne zawody miały miejsce w pięknie położonym lasku przy drodze na Przemków. Następnie zorganizowano wyścig na okrążenia w Kolonii. Ponieważ dochód z imprezy był dość niski, a finanse są przecież istotnym elementem zawodów sportowych, nie powtórzono jej już nigdy w przyszłości. Później odbyła się uroczystość na wzgórzu Fryderyka. Były to zawody pojazdów terenowych, połączone ze skokami motocyklowymi na odległość. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych publiczność dopisała w liczbie paru tysięcy.

W klasie 250 ccm w tych skokach zwyciężył K. Jäckel z Chocianowa. Najlepszy czas dnia uzyskał Kröhl z Chocianowa na angielskim motocyklu AJS w klasie pojemności 500 ccm. Dla publiczności zorganizowano kuchnie polowe, jedzenie serwowano w kamionkowych naczyniach z Bolesławca ozdobionych flagą chocianowską. Na okoliczność tego wydarzenia po raz pierwszy w naszym mieście pojawiła się ekipa radiowa transmitująca terenowe zawody motocyklowe określone mianem rywalizacji sportowej nowych czasów. Wzrost popularności zawodów tego rodzaju był impulsem do stworzenia stałego toru wyścigowego, co zapobiegłoby konieczności ciągłego wyszukiwania nowych miejsc. Miejsce toru wyścigowego było pomysłem samego R. Jäckel’a, przewodniczącego klubu i jednocześnie właściciela drukarni.
[KN]