Jest środa, dziewiętnasty dzień sierpnia i 232. dzień roku. Imieniny obchodzą Bolesław oraz Juliusz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej oraz Światowy Dzień Fotografii.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 11 grudnia 2008 roku na dzisiaj. Dzień ten upamiętnia zamach bombowy w 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie, podczas której zginął Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello. W obchodach biorą udział m.in. Biuro ONZ do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej (ang. UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, OCHA) i Polska Akcja Humanitarna (PAH). Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie i przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Dzień ten jest również okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji oraz uczcić pamięć tych, którzy pełniąc obowiązki stracili życie.

Światowy Dzień Fotografii

19 sierpnia 1839 roku rząd francuski wykupił i upublicznił technologie opracowane przez Nicephore Niépce'a i Louisa Daguerre'a. Tym samym fotografia stała się dobrem publicznym i to na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Jednak o miejsce narodzin tej sztuki konkuruje z Francją odległa Brazylia. W 1832 roku Hercules Florence opracował proces, którego zamiarem było trwałe zarejestrowanie obrazów z camera obscura przy pomocy światłoczułego materiału czyli azotanu srebra. Z racji tego, że to Francja była centrum kulturalnego świata w XIX wieku, to o odkryciach Florence’a opinia publiczna dowiedziała się wiele lat później.

Do naszego kraju fotografia dotarła bardzo szybko, bo już w 1839. Wtedy to fizyk z Kielc, Jędrzej Radwański, wykonał pierwsze fotografie przedstawiające kościół Wizytek i Pałac Kazimierzowski w Warszawie. Na pierwsze na świecie kolorowe zdjęcie trzeba było poczekać do 1861 roku, w którym to James Maxwell, który przy użyciu trzech barwnych filtrów (czerwony, niebiecki, zielony) uwiecznił tartanową wstążkę. Pierwsza polska fotografia kolorowa, autorstwa Tadeusza Rzący, przedstawiała krakowskie kwiaciarki.
[KN]