Jest czwartek, dwudziesty dzień sierpnia i 233. dzień roku. Imieniny obchodzą Bernard, Samuel oraz Eliasz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają dzień wyznawania miłości oraz dzień komara.

Dzień wyznawania miłości


To nietypowe święto zostało ustanowione po to, aby ułatwić ludziom ten często trudny czyn. Jeśli na myśl o powiedzeniu drugiej osobie "kocham Cię" czujemy skrępowanie, stres lub wstyd - dzisiaj nie musimy. Dziś wszyscy, którzy dotychczas nie mieli tej odwagi, będą próbować!

Dzień komara

Święto zostało ustanowione na pamiątkę doktora Sir Ronalda Rossa. Ten angielski parazytolog i patolog, a także laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 1902 roku za odkrycie cyklu rozwojowego zarodźca malarii i sposobu szerzenia się tej choroby, dokładnie w 1897 roku odkrył, że samice komarów przenoszą malarię między ludźmi. Malaria to ostra lub przewlekła, tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka.

U człowieka najczęściej dochodzi do zarażeń zarodźcem ruchliwym i sierpowatym, przy czym ten ostatni powoduje najcięższą postać choroby i najczęściej prowadzi do zgonu. Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą co roku zapada ponad 220 mln osób, a umiera 1-3 mln (są to głównie dzieci poniżej 5. roku życia z tzw. Czarnej Afryki). Dlatego nie tylko dzisiaj warto uważać na komary, a już tym bardziej, jeśli wybieramy się na najstarszy kontynent.
[KN]