Jest poniedziałek, dwudziesty drugi dzień czerwca i 174. dzień roku. Imieniny obchodzą Paulina i Tomasz. Dzisiaj świętujemy Światowy Dzień Garbusa oraz Dzień Kultury Fizycznej.

Światowy Dzień Garbusa


Popularny "Garbus" to Volkswagen Typ 1, szerzej znany jest także jako Volkswagen Beetle. Data Światowego Dnia Garbusa upamiętnia dzień, w którym w roku 1934 podpisany został kontrakt między rządem III Rzeszy Niemieckiej a Ferdynandem Porsche. Oficjalnie wiadomo, że auto powstało na osobiste życzenie Adolfa Hitlera. Na początku, przez kilka lat produkowano tylko modele wojskowe, a jako kompaktową osobówkę był produkowany przez niemiecką markę Volkswagen w latach 1938-2003. Pierwszy popularny garbus wyjechał z fabryki VW 11 lipca 1941 roku. Wszystkie 21.529.464 egzemplarze wyprodukowane były w konfiguracji z chłodzonym powietrzem silnikiem umieszczonym za osią tylną z napędem tylnym. Garbus był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. 

Dzień Kultury Fizycznej

Kultura fizyczna to ogół zachowań przebiegających według przyjętych w danym środowisku społecznym reguł i norm postępowania a mających na celu dbałość o zdrowie człowieka, o poprawę jego postawy, prawidłowy rozwój psychofizyczny oraz rezultaty tych zachowań. Główne formy uczestnictwa w kulturze fizycznej to wychowanie fizyczne, sport, rekreacja, rehabilitacja medyczna i turystyka. Każda aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na cały nasz organizm. Dzięki niej jesteśmy zdrowsi, silniejsi, pewniejsi siebie i weselsi. Prywatnie warto to święto obchodzić przynajmniej raz dziennie: wyjść na rower, basen albo choćby długi spacer.
[KN]