Jest wtorek, dwudziesty piąty dzień sierpnia i 238. dzień roku. Imieniny obchodzą Ludwik, Luiza i Patrycja. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Dzień Zupy Błyskawicznej oraz Dzień polskiej żywności.

Dzień Zupy Błyskawicznej

Ten dzień jest obchodzony na pamiątkę wprowadzenia na rynek w dniu 25 sierpnia 1958 roku makaronu błyskawicznego. Przyprawiony makaron błyskawiczny niewątpliwie zapoczątkował erę dań błyskawicznych. Wynalazcą makaronu błyskawicznego był Japończyk Mamofuku Ando, założyciel firmy Nissin Foods. Na rynek wprowadzono go pod nazwą Chikin Ramen (Chicken Ramen). Początkowo, ze względu na cenę i nowość, Chikin Ramen był uważany za przedmiot luksusowy, ponieważ japońskie sklepy spożywcze zwykle sprzedawały świeże nudle za jedną szóstą ceny. Mimo to makaron błyskawiczny ostatecznie zyskał ogromną popularność.

Dopiero w 1971 r. firma Nissin opracowała i wprowadziła na rynek makaron w kubku, co znacznie upraszczało przygotowania dania. Później do przyprawionego makaronu instant w kubku zaczęto dodawać suszone warzywa i w ten sposób otrzymano kompletne danie w postaci zupy błyskawicznej. W Polsce zupy błyskawiczne określamy zwykle mianem "zupki chińskiej", ale jak pokazuje historia, produkt ten ma japońskie korzenie, a współcześnie na polskim rynku największy udział mają zupki chińskie produkowane w Wietnamie. Tak czy siak, Dzień Zupy Błyskawicznej, dla wielu z nas jest praktycznie Dniem Zupki Chińskiej.

D
zień polskiej żywności

Żadna „szybka zupka” nie może mierzyć się z polskimi potrawami. Inicjatorami nietypowego święta są twórcy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Przedsięwzięcie to ma na celu propagowanie rodzimych artykułów spożywczych i ich wytwórców. Dzień polskiej żywności przypada 25 sierpnia, a święto jest obchodzone od 2013 roku. Data nie jest przypadkowa, bowiem pod koniec sierpnia stragany i sklepowe półki są pełne polskich świeżych warzyw i owoców, a rolnicy świętują dożynki i cieszą się zbiorami. Celem Dnia polskiej żywności jest przypomnienie jak ciekawa i bogata jest oferta rodzimych producentów żywności. Wydarzenie nie promuje jednego produktu, ale całą branżę.

Warto celebrować polską żywność codziennie, jednak dzisiaj szczególnie. To dobra okazja, aby przejść się do sklepu lub na targowisko, a na straganach i sklepowych półkach zwracać szczególną uwagę na pochodzenie kupowanych przez nas produktów. Aby rozpoznać czy dany produkt pochodzi z Polski wystarczy zwrócić uwagę na kod kreskowy. Jeśli zaczyna się od cyfr 590, wówczas możemy mieć pewność, że został wyprodukowany w naszym kraju.
[KN]