Dziś niedziela, 26 lipca. Jest to także 208. dzień roku, a imieniny obchodzą Anna, Grażyna oraz Hanna. W kalendarzu świąt nie odnajdujemy dzisiaj szczególnych lub nietypowych świąt.

Wśród pięknych zdarzeń z historii odnajdujemy dzisiaj m.in. rozpoczęcie 31. Światowych Dni Młodzieży. Było to drugie ŚDM w Polsce po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991. Te konkretne Światowe Dni Młodzieży sprzed 4 lat to spotkanie młodych katolików, które odbyły się w dniach 26–31 lipca w Krakowie. Informację o organizacji tego wydarzenia podał papież Franciszek podczas mszy kończącej 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Spotkanie młodych przebiegało pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5, 7).

ŚDM 2016 było celem podróży apostolskiej papieża Franciszka do Polski, który oprócz udziału w głównych wydarzeniach odwiedził m.in. sanktuarium na Jasnej Górze i obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przybyła również młodzież z Chin. Część młodzieży została zawrócona z lotniska do domów przez chińskie służby lotniskowe pod zarzutem "złamanie wytycznych dotyczących wyjazdów zagranicznych". Zabrano im paszporty i zagrożono "poważnymi skutkami".

Starania o organizację ŚDM w Krakowie podjął już w 2011 Stanisław Dziwisz. Zostały one poparte przez samorządowców oraz Konferencję Episkopatu Polski, która wystosowała list do papieża Benedykta XVI. W imieniu państwa polskiego papieża zaprosił również ówczesny Prezydent RP.
[KN]