Dziś wtorek, 26 maja. Jest to 147. dzień roku. Dzisiaj imieniny obchodzą Paulina, Filip oraz Ewelina. Przede wszystkim Świętują Mamy, ale także miłośnicy samolotów papierowych oraz sąsiedzi.

Sąsiedzi świętują już od 20 lat, nie tylko w Europie

Europejski Dzień Sąsiada to święto, obchodzone od 20 lat między 25 a 31 maja, stanowi zachętę dla mieszkańców do spotkań z sąsiadami. Mogą wówczas lepiej się poznać, poczęstować własnymi wypiekami i spokojnie porozmawiać. To także idealna okazja, aby na bok odłożyć sąsiedzkie swary i waśnie, jednak w czasach epidemii warto ograniczyć kontakt osobisty. Zawsze jednak można spotkać się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Pierwszy raz obchody odbyły się w Paryżu w 2000 roku. Uczestniczy w nim ponad 30 krajów europejskich (w tym wszystkie zrzeszone w Unii Europejskiej), a także Kanada. Organizatorzy mają nadzieję, że wspólne świętowanie Europejskiego Dnia Sąsiada to początek autentycznych i trwałych więzi i otwartości na innych. Z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności święto obchodzone jest w ostatni wtorek maja.

Kto pobije rekord bezzałogowej, papierowej konstrukcji?

Najpopularniejszym konstruktorem papierowych "maszyn lotniczych" jest John Collins, który stworzył rekordowy samolot. W oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie przygotował samolot, który za sprawą Joe'a Ayoob, gracza futbolu amerykańskiego, frunął przez odległość 69,14 metra. Możliwe, że samolot wzbiłby się dalej, bowiem Ayoob do pobijania rekordu przygotowywał się przez 18 miesięcy, jednak dzień wcześniej, podczas gry w kręgle, doznał drobnej kontuzji, która nie pozostała bez wpływu na ten wynik. Collins obiecał nagrodę w wysokości jednego tysiąca dolarów każdemu, kto pobije ten rekord.

Jak donosi portal "Młody Technik" wystarczą proste zagięcia papieru, by nasz samolot leciał bardzo daleko, albo wracał do nas jak bumerang. Jedną z najważniejszych cech papierowego modelu jest kąt pomiędzy skrzydłami a resztą maszyny. Odpowiednie ustawienie tego kąta stabilizuje konstrukcję i samolot dłużej utrzymuje się w powietrzu. Trzeba zaginać papier bardzo precyzyjnie, bo najdrobniejsza różnica może mieć kolosalne znaczenie - samolot poleci daleko lub nie. Kolejny ważny element papierowych konstrukcji to powierzchnia skrzydeł. Nie bez znaczenia jest także rodzaj papieru, z którego składamy całość. Poniżej prezentujemy przykładową grafikę pozwalającą na złożenie prostej konstrukcji.

Dziś świętują mamy, jednak tylko w Polsce

Dzisiaj Dzień Matki! To święto przypada jednak na 26 maja tylko w Polsce. Reszta świata najczęściej celebruje tę okazję w pierwszą lub drugą niedzielę maja, a w nielicznych krajach także 8 marca. W przedwojennej Polsce organizacją Dnia Matki zajmował się Polski Czerwony Krzyż. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Współczesna kobieta rodzi przeciętnie niespełna troje dzieci. Jeszcze w XVIII wieku liczba ta wynosiła blisko 9. Rekordzistką, która urodziła najwięcej dzieci była Rosjanka nazwiskiem Vassilyev, która w latach 1725-1765 urodziła 69. dzieci, w tym 16 razy bliźnięta, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki. Tylko dwoje dzieci nie przetrwało okresu niemowlęctwa, co na tamte czasy jest ogromnym osiągnięciem.

Z okazji dzisiejszego święta życzymy Wszystkim Mamusiom wszystkiego, co najlepsze. Czułości, miłości, pociechy i satysfakcji z własnej pracy na rzecz wychowania i rozwoju Waszych dzieci życzy redakcja.
[KN]