Jest środa, 28. października i 302. dzień roku. Imieniny obchodzą Szymon oraz Tadeusz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Animacji.

Międzynarodowy Dzień Animacji to święto obchodzone na cześć pierwszego publicznego pokazu animacji "The Théâtre Optique" autorstwa w Grevin Museum w Paryżu. The Théâtre Optique to system animowanych ruchomych obrazów wymyślony przez Émile Reynauda i opatentowany w 1888 roku. Od 28 października 1892 do marca 1900 Reynaud dał ponad 12.800 pokazów dla ponad pół miliona gości w Musée Grévin w Paryżu.

Théâtre Optique Reynauda wyprzedziło pierwszą komercyjną, publiczną projekcję filmu Auguste'a i Louisa Lumière'a z 28 grudnia 1895 roku, która od dawna była postrzegana jako narodziny filmu. 28 października 1892 Reynaud zadebiutował swoimi filmami animowanymi Pantomimes lumineuses w Gabinecie Fantastycznym Musée Grévin w Paryżu. W programie znalazły się trzy bajki: "Pauvre Pierrot!", "Un bon bock" i "Le Clown et ses chiens". Reynaud wystąpił w roli projektanta, a pokazowi towarzyszył przy fortepianie Gaston Paulin. Paulin napisał muzykę specjalnie do występów, w tym piosenkę, którą śpiewał jako serneadę Pierrota do Colombine w "Pauvre Pierrot!". Czasami dwóch asystentów prowadziło dialog dla postaci. Wystawa odniosła natychmiastowy sukces dzięki setkom odwiedzających na pięć codziennych pokazów.
[KN]