Jest piątek, dwudziesty ósmy dzień sierpnia i 241. dzień roku. Imieniny obchodzą Aleksy, Augustyn i Patrycja. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów oraz Święto Lotnictwa Polskiego.

Czytanie komiksów

28 sierpnia przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów i nie jest to data przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin słynnego, amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994), twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki. Pomysłodawcami święta byli dziennikarze i blogerzy - Brian Heater i Sarah Morean. Dziś wystarczy wziąć w ręce komiks, udać się na ławkę do parku lub w inne publiczne miejsce i zacząć czytać. Raźniej będzie, gdy do obchodów święta zaprosimy znajomych.

Najczęściej kojarzymy polskie kultowe komiksy dla młodszych takie jak "Tytus, Romek i Atomek" Henryka Jerzego Chmielewskiego, przygody Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy, jednak w ostatnich latach zostało wydanych kilka nowych, wspaniałych komiksów. Jeśli chcecie zaszczepić u swoich pociech miłość do komiksów to warto poczytać im "Detektyw Miś Zbyś na tropie", "Tymek i Mistrz", "Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi", "Łauma", czy "Rysiek i Królik. W szortach". "Strażnicy Orlego Pióra" to lektura, dla starszych dzieciaków, które już dzielnie, same czytają i lubią historię. Komiksy to nie tylko książeczki z obrazkami dla dzieci. Co roku jest również wydawanych na świecie mnóstwo świetnych komiksów dla dorosłych.

Polskie lotnictwo

Polskie święto wojskowe obchodzone corocznie 28 sierpnia na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Święto obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932.

Święto lotnictwa obchodzono także w okresie międzywojennym. Początkowo, do 1931 roku, Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu polskiego samolotu wojskowego w 1918, z załogą poruczników: Stefanem Bastyrem i Januszem de Beaurain. Od 1932 lotnicze święto obchodzono w tym samym dniu co Święto Niepodległości, na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, który w związku z odsłonięciem Pomnika Lotnika w Warszawie w dniu 11 listopada 1932 ustanowił ten dzień Świętem Lotnictwa Polskiego.

16 lipca 1941 roku Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski wręczając Sztandar Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii ustanowił dzień 16 lipca Świętem Lotnictwa Polskiego. 22 sierpnia 1945 roku Naczelny Dowódca WP rozkazem nr 189 ustanowił dzień 1 września Dniem Lotnictwa Polskiego, a 4 maja 1950 roku, Minister Obrony Narodowej rozkazem nr 28 zmienił dzień obchodów święta lotnictwa na dzień 23 sierpnia w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944.
[KN]