Jest czwartek, 3. września i 247. dzień roku. Imieniny obchodzą Gerard, Izabela oraz Szymon. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Wieżowców.

Dzień wieżowców

Wieżowiec to wysoki, wielokondygnacyjny budynek przeznaczony (w przeciwieństwie do wież i masztów) do przebywania w nim ludzi (budowany z przeznaczeniem na hotele, urzędy, mieszkania). Wprawdzie nie istnieją oficjalne regulacje, ale na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca wpływają (oprócz wysokości) kształt, wygląd, lokalizacja i obecność w okolicy innych budynków. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago. Jeśli budynek jest bardzo wysoki, to potocznie bywa nazywany drapaczem chmur (pierwotnie był to żeglarski termin oznaczający wysoki maszt lub żagiel). Określenie przylgnęło do wysokich budynków pod koniec XIX wieku jako wyraz publicznego zachwytu nad potężnymi konstrukcjami wznoszonymi w tamtych czasach właśnie w Chicago i Nowym Jorku.

Data obchodów nie jest przypadkowa, ponieważ upamiętnia dzień urodzin architekta Louisa Sullivana (ur. w 1856 roku w Bostonie). W swoich projektach i pismach teoretycznych reprezentował zasadę harmonijnego zastosowania nowoczesnych technologii budowlanych (np konstrukcji szkieletowo-betonowych) współgrającego z estetyką budowli. Maksymą architekta było: "form follow function", przez co rozumiał, nie jak to interpretowano, że architektura jest produktem przemyśleń o jej celowości i funkcji, ale by forma dekoracji nie przesłaniała funkcji obiektu.

Najstarszym budynkiem w Polsce o wysokości przekraczającej 100 metrów jest katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, wybudowana w 1565 roku. Najwyższym obecnie istniejącym budynkiem sakralnym w Polsce jest bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Budynek zajmuje obecnie 7. miejsce w kategorii najwyższych kościołów na świecie. Za najwyższy budynek o funkcjach niesakralnych w Polsce uznaje się położony w Warszawie wybudowany Pałac Kultury i Nauki. Mierzy on do dachu 188 metrów, jednak jego całkowita wysokość to 237 metrów. Tuż za nim uplasował się Warsaw Spire mierzący do dachu 180 metrów (jego całkowita wysokość to 220 metrów. Na podium zmieścił się wrocławski Sky Tower, którego wysokość do dachu wynosi 206 metrów, jednak całkowita wysokość to 212 metrów. To właśnie na Dolnym Śląsku jest najwyżej położony taras widokowy budowli w Polsce. Jest on dostępny dla zwiedzających na 49 piętrze.
[KN]